Sport

North East Regional Tennis Association

by
February 14, 2018

Section 1

Wang Lawn played host to ladder leaders Wang Hardcourt and with stars missing from both teams this was always going to be a tightly contested match.

It didn’t disappoint as the match went right to the wire with the decision in the balance until the last point was played.

Wang Lawn threw the gauntlet down to the ladder leaders early with the Lawn women taking the honours against their highly fancied opponents but it was the Hardcourt men that completely outplayed the Lawn men/woman to ensure that Hardcourt held a healthy game advantage heading into the mixed sets.

Lawn rallied in the mixed to win 3 to ensure they couldn’t be beaten outright but Hardcourt still held a game advantage at the conclusion of hostilities, which due to the scoring system meant that the teams had drawn the match at 7 points all.

Emily Brown is on fire at the moment and once again won 3 sets for the second week in a row and with mother Kim and Janine Thiele winning 3, also they kept Lawn within striking distance of Hardcourt.

Scott Solimo warmed up for country week with an outstanding display of power and touch to win 3 sets for Hardcourt and with two set winners including Mario Pane, Matt and Andy Lucas also had Hardcourt ahead.

Corowa Blue has begun to build towards the finals with a comprehensive thumping of fellow Ball Park residents Corowa Red.

Corowa Blue are trying to keep a lid on their prospects and trying not to get too far ahead of themselves but they are starting to look the goods.

Captain Darrell Spencer said “we are taking it one week at a time” but the hype being generated around the Blue team may engulf them and they may start to believe the talk.

Blue didn’t have it all their own way early as Red won the first 2 women’s sets to show Blue 

that they had turned up to play but things turned sour after that and Red only won one more set for the day.

Blue were in total control and with Darrell Spencer, Scott Francis and Jono Keys winning 3 sets Blue were never going to lose.

Red had Marianne Spencer, Janice Cook, Greg Filliponi and Blake Spencer flying the flag but all to no avail as Blue have now stamped themselves as flag contenders.

Section 2

Wang Hardcourt continues their recent improvement with a win over the lowly Boorhaman although not a convincing victory it was still a win.

Hardcourt had winners across the board Jason Tan, Ray Munari and Kim Brimblecombe winning 3 set each and with steady contributions from the rest of the team Hardcourt were always in control and never going to lose.

Boorhaman battled against the odds and with Hayley Thomson, Ian Maiden, Merryn Tyers and Kane Tyers playing unbelievable tennis, but unfortunately not for long periods of time and not to the standard of their opponents.

Myrrhee have made a bold bid for the second position on the ladder with a hard fought victory over Rutherglen.

Myrrhee are now in the box seat to gain the second chance next week as Rutherglen play ladder leaders Everton and Myrrhee travel to bottom placed Boorhaman. 

Section 3

Wahgunyah Gold (Jake Goddard, Shaun Moore, Wayne Johnstone, Peter Trebely) have ended Wooragee Red’s (Lucy O’Connor, Connor Maher, Jack Chambeyron, Lisa O’Connor) hopes of playing finals after Gold outplayed their Wooragee opponents.

Scores can sometimes be deceiving and this match was no exception, it appears on paper that Wahgunyah Gold totally destroyed Wooragee but the standard of play from the Red players and the closeness of each game suggests they should have been much closer but the steadiness of Wahgunyah under pressure was the difference in the end.

Wahgunyah Black (Priscilla Hill, Brodie Molnar, Dylan Hewitt, Liam Hill) were too good for a Rutherglen team (Mark Stones, Sarah WHite, Henry Smits, Emma Stones) who are struggling for consistency.

Priscilla Hill lead from the front for Wahgunyah Black and has returned to championship form and with support from her teammates ensured Rutherglen were never in the hunt.

Mark “Cuz” Stones showed why he is a Section below where he should be with a superb performance against the odds before Rutherglen.

Wahgunyah Red continue to impress since Jake Boyle has returned to the ranks and with evergreen Gordon Sawyer enjoying a purple patch of form, Wahgunyah Red is a team to be feared in 2 weeks’ time.

Wooragee Blue will enjoy the season end and with an off-season of practice will return with renewed confidence for the new season.

Results

Section 1

Wang Lawn 7-69 drew Wang Hardcourt 5-73, Corowa Blue 9-87 def Corowa Red 3-60.

Section 2

Wang hardcourt 8-81 def Boorhaman 4-67, Myrrhee 7-78 def Rutherglen 5-65.

Section 3

Wahgunyah Red 6-48 def Wooragee Blue 0-12, Wahgunyah Gold 6-48 def Wooragee Red 0-21, Wahgunyah Black 4-41 def Rutherglen 2-25.

Junior pennant

Under 15

Wahgunyah 7-42 def Wooragee 0-12, Chiltern Vs Corowa NSR.

Ladders 

Section 1 Wang Hardcourt 129, Wang Lawn 93, Corowa Blue 76, Corowa Red 66.

Section 2 Everton 98, Rutherglen 83, Myrrhee 80, Wang Hardcourt 76, Boorhaman 34.

Section 3 Wahgunyah Gold 71, Wahgunyah Black 60, Corowa 59, Wahgunyah Red 48, Wooragee Red 36, Rutherglen 30, Wooragee Blue 13.

Under 15  Wahgunyah 

Wahgunyah 75, Rutherglen 64, Corowa 54*, Wooragee 50, Chiltern 24*.

By
More in The Corowa Free Press
Login Sign Up

Dummy text