Howlong Golf
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Monday 26 August
9 hole Medley Comp
Winner –K Mills 18pts
Runners up –L Crocker 18 pts
Place Getters – A Lee 17, J Donovan 17, M Wood 17, N Young 16, M Fowler 16 pts.
Tuesday 27 August
Stableford
A grade winner – Bruce Pearce 37 pts
Runner up – Peter Redhead 37 pts
B grade winner – Peter Hastings 35 pts
Runner up – Gordon Sawyer 34 pts
C grade winner – David Horton 44 pts
Runner up – John van Nispen 41 pts
Place getters – Ian Rough 40, Bill Simmonds 39, Allan McMaster 38, Barry Trethowan 37, Bill Tomkins 37, Joe Kelleher 37, Dev Knighton 36, Paul Packham 36, Richard Murray 36, Morris Lauder 35, Cyril Land 35, Eddie Fah 35, Kim Gray 34, Des Nemeth 34, Wendel Reithnbach 34, Kevin Argent 34, Les Pilfoot 34, Gordon Goodear 34, Bob Bundell 33, Peter Walsh 33, Dennis Frost 33, Peter Anderson 33, Laurie Kauiers 33, Stan Ridley 32 pts.
NTP – Craig Scamell 2nd, Garry Pearce 5th, Ken Rampling 8th, Shane Rohrich 18th.
Ladies Stableford
A grade winner – Lorraine Walton 34 pts
Runner up – Rachel Wright 32 pts
Place getters – Karie Lowe 30, Kaye Redhead 30 pts.
NTP – Kaye Redhead 5th.
Wednesday 28 August
Ladies Four-Ball Stableford
Winners – C Richardson and C O’Toole 47 pts
Runners up – E Coxon and R Kerr 46 pts
Place getters – J Rogers and J Stephens 45, S Harris and D Tyrell-Miller 44, H Embleton and C O’Keefe 44, A Lee and F Barnes 43 pts.
Friday 30 August
Ladies 9 Hole
Place getters – Goodman 18, M Fowler 18, F Anderson 18, F Young 17, F Dean 17, V Cross 17, B Allison 16, P Whittle 16, H Sarau 15, J Sutherland 14, G Hoskin 14 pts.
Men’s 9 Hole
Place getters –D Smith 19, E Savige 19, D Jefferson 18, I Campbell 18, D Goodman 18, L Curtis 18, N Chapman 18, M Versteegen 18, J Arthur 18, W Koehler 18, R Calagaz 17, D Krause 17, S Rutherford 17, N Young 16, C Palmer 16, D Anthony 16, R Petty 16 pts.
18 Hole Medley
A grade winner – R Twisk 37 pts
Runner up – C McCormach 37 pts
Place getters –J Gillespie 35, S Ash 34, A Clelland 34, M Lauder 34, C Scammell 34, A Hockley 34, M Williams 33, D Cowan 32, R Williams 32 pts.
NTP – C Scammell 8th, P Daley 18th.
Saturday 31 August
Ladies stroke event
Winner – J Stephens 69 pts
Runner up – W Day 70 pts
Place getters – R Wright 70, G Reid 73, K Bingham 74, G Krause 74, M Preston 75 pts.
Men’s monthly medal
A grade winner – K Miller 67 pts
Runner up – M Kenna 67 pts
Third place – W Hannan 68 pts
B grade winner – S Ridley 69 pts
Runner up – M Orr 69 pts
Third place – K Rampling 70 pts
C grade winner - K Rainbow 71 pts
Runner up – D Poole 72 pts
Third place – J Whittle 72 pts
Place getters – B Bengough 68, P Stevens 70, A Harmer 70, C May 71, J Russell 71,T Pattinson 71, W Reitenbach 71, M Pattinson 72, B Watson 72, N Batt 72, L Stevens 72, D Smith 72, G Chick 72, I Charles 72, J Carr 72, D Johnson 73, K Argent 73, P Redhead 73, J Muller 73, R Outen 73, J Mann 73, D Frost 73, N Batters 73, B Pearce 74, J Van Nispen 74, T Schroeter 74 pts.
Sunday 1 September
Men’s Stableford
Winner – G Dundas 33 pts
Runner up –D Star 33 pts
Place getters – G Gould 33, J Cashman 31, N Bissessor 31, W Hannan 31, M Hynes 31, R Coleman 31 pts.
NTP – M Porter 5th, R Coleman 8th, R Coleman 18th.
Ladies Stableford
Winner – M Preston 38 pts
Runner up – J Rogers 35 pts
Third place – K Gillespie 34 pts
Corowa Golf
Tuesday 27 August
Golden Oldies Stableford
Winner –John Culhane 17 pts
Runner up –Bill Kaitler 15 pts
NTP – Rick Jamieson
Ball winner – Bill Kaitler
Wednesday 28 August
Women’s Stableford
A grade winner – Kelli Cunningham 34 pts
Runner up – Sandra Lewis 32 pts
B grade winner – Margaret Monks 40 pts
Runner up – Barbara Spinks 34 pts
Ball Rundowns – Florence Hudson 33, Gwynneth Handberg 33, Ann Nicol 33, Jutta Wheatley 32, Kerryn Alexander 32 pts.
NTP – Margaret Monks 4th.
Sunday 1 September
Sunday Medley
Winner – Jeannette Alyward 37 pts
Place getters – Sue Patton 37, Graham Skinner with 37, Sean Conboy 36, Kelli Cunningham 35 pts.
NTP – Doug Ward, Mark Wyers, Tessa Merritt, Noreen Miller.