Corowa Golf
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Monday 9 September
Mens Veteran’s golf
A grade winner – John Arthur 34 pts
Runner up – Peter Redhead 31 pts
B grade winner – Brian Hone 37 pts
Runner up – Geoff Lawrence with 35 pts
Harry Ronald Perpetual Trophy winner – Brian Hone 37 pts
Ladies Veterans
Winner – Kaye Redhead 29 pts
Runner up – Gill Goodman 24 pts
Ball rundown winners – John Gibbs, David Twiss, Rick Jamieson, Lindsay Steer, John Culhane, Brian Scolyer, Tom Bennett.
NTP – John Gibbs 4th, John Arthur 27th
Next Round will be played on October 14 at Rutherglen Golf Club.
Anyone wanting to register can do so at the Rutherglen Golf Clunhouse or by contacting Geoff Lawrence on 0447444172 or email glawrence2646@gmail.com
Tuesday 10 September
Golden Oldies Stableford
Winner – Neil Washusan 16 pts
Runner up – Robert Packer 13 pts
NTP – Bill Kaitler
Ball winner – Steve Jones
Saturday 14 September
Ladies Comp
Div 1 winner – Debra Eason 38 pts
Runner up – Bernadette McLean 34 pts
Div 2 winner – Nancy Marshall 38 pts
Runner up – Barbara Spinks 35 pts
NTP – Bernadette McLean, Jan Mills 27th.
Ball Rundown – Ann Nicol 34 pts, Ann-Maree Sinclair, Jackie Lawler and Rita Taylor 33 pts, Roslyn Black 32 pts.
Mens Comp
A Grade winner – Greg Hennessey 37 pts
B Grade winner – John Taylor 39 pts
C Grade winner – David Livingston 40 pts
NTP – Michael Hooper 4th, Craig Arnott 4th, Mal Dalzell 4th, Jason Akermanis 27th.
Ball Rundown – Shane Sparks, Ken Bouchard 37 pts, Bill Lucas, Jamie O’Neill, Steve Rodway, Chris Gillard, Matt Roberts 36 pts, David Lovie, David Holmes and Mal Dalzell 35 pts, Keith Allsopp, Guy Rowe, Richard Sargood, Terry Johnstone, Graham Skinner, Ben Playford, Keith Stockdale and Phil Turner 34 pts.
Special thanks to all our visitors from Rutherglen, The Dunes, Thurgoona, Wodonga, Medway, Bermagui, Howlong, Mooroopna and Lang Lang Golf Clubs.
Howlong Golf
Thursday 12 September
A grade winner – K Rampling 39 pts
Runner up – R Forrest 37 pts
Place getters – J Arthur 37, D Nemeth 36, I Williams 36, K Miller 35, S Harris 35, R Laidlaw 35, C Hansen 34, B Bengough 33, N Watler 33 pts.
B grade winner – T Jelbart 41 pts
Runner up – P Walsh 39 pts
Place getters – M Tanirau 36, J Cashman 35, A Hockley 35, L Pilfoot 35, T Smith 35, G Male 33, B Mckenzie 32, R Jones 32, P Kellow 32.
C grade winner – D Macgregor 40 pts
Runner up – S Sang 38 pts
Place getters – J Milton 38, B Tomkins 36, K Donovan 34, L Kauiers 33, I Hawkins 33, I Schirmer 33, L Virtue 33, J Foley 33, F Queen 32.
NTP – I Williams 2nd, G Curtis 5th, A Locke 8th, R Laidlaw 18th.
Friday 13 September
18 Hole Medley
Winner – J Mitchem 35 pts
Runner up – E Fah 34 pts
Place getters – J Akermanis 34, P Smith 34, N Chapman 33, R Revell 32, S Humphries 32, M Lauder 31, S Harris 30, C Scammell 30, D Morrison 30 pts.
NTP – J Akermanis 18th.
Ladies 9 Hole Comp
Winner – M Fowler 20 pts
Runner up – H Sarau 17 pts
Place getters – M Ursu 17, G Hoskin 16, K Mills 16, M Williamson 16, A Bumbers 15, C Ballentine 14, Y Sheather 14 pts.
Men’s 9 Hole Comp
Winner – G Mclaughlin 21 pts
Runner up – R Rofe 20 pts
Place getters – J Goldsmith 19, S Wigmore 19, N Batt 18, P Evans 18, K Coller 18, D Smith 17, J Brundell 17, J Arthur 17, P Anderson 17 Pts.
Saturday 14 September
Men 18 hole Stableford
A grade winner – T Donelan 40 pts
A grade runner up – N Schneider 40 pts
B grade winner – S Purcivall 39 pts
B grade runner up – R Outen 37 pts
C grade winner – K Whybrow 40 pts
C grade runner up – G Ganning 36 pts
Place Getters – R Forrest 40, M Porter 36, D Nemeth 36, C Talbot 36, A Neilson 35, P Iffland 35, R Anderson 35, D Goodman 35, M Sarau 35, M Walter 35, T Schroeter 34, G Hellmann 34, P Stevens 34, O Tittensor 34, G Williams 34, H Maxwell 34, R Laidlaw 34, A Krause 34, I Charles 33, S Ridley 33, N Batt 33, N Stewart 33, T Johnson 33, K Argent 33, W Moriarty 33, T Jelbart 33 pts.
Ladies 18 hole Stableford
A grade winner – G Goodman 38 pts
A grade runner up – G Hoskin 38 pts
B grade winner – J Fah 40 pts
B grade runner up – K Arnold 37 pts
Place getters – F Barnes 36, J Anderson 36, K Bingham 35, V Walsh 35, C O’keefe 34, M Ursu 33, L Iffland 32 pts.
Sunday 15 September
18 Hole Medley Stableford
Winner – R Anderson 38 pts
Runner up – P Baker 37 pts
Place Getters – K Harmer 37, A Harmer 35, A Locke 34, C Barton 33 pts.
NTP – K Harmer 2nd, A Harmer 8th, K Freeman 18th.