Corowa Golf Club
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Easter Tournament Rd 2 Sunday, April 4
Women
Winner with 38 Pts Jo MacKenzie
Runner-up with 37 Pts Jeannette Aylward
NTP 4th Marg Tobin
Men
A Grade winner with 40 Pts Henk Van De Ven
Runner-up with 37 Pts Kieran MacNamara
B Grade winner with 38 Pts ocb Aaron Jordan
Runner-up also with 38 pts Andrew Dean
Ball Rundown: Mark Davies 38 Pts, Dean Todero, Carl Dickins, Ben Taylor, Sam Sargood, Matt Linklater 37 Pts, Ross Wood, Cody Cuthbert, Peter Oxley 36 Pts, Neil Caulfield, Dennis Frost, Robin Virant, Matthew Aylward, Gerald Ward 35 Pts, Patrick McCafferty 34 Pts.
NTP 4th Carl Dickins
NTP 21st Jason Swale
Easter Tournament Rd 3 Monday, April 5
Women
Winner with 35 Pts Jacque Lawler
Runner-up ocb with 33 Pts Christine Dunkinson
Ball Rundown: Florence Hudson, Jo MacKenzie 33 Pts.
Men
A Grade winner ocb with 38 Pts John Black
Runner-up with 38 Pts Carl Dickins
B Grade winner with 43 Pts Colin Dienhoff
Runner-up with 37 pts tom Embleton
Ball Rundown: Shannon Smith, Geoff Boyd, Harry Panteli, Chris Hood 36 Pts, Geoff Cox, Jason Swale, Stephen Dring, Mark Mooney, John O’Neill, Terry Davidson 35 Pts Hayden Filliponi 34 Pts.
Easter Tournament Overall 54 Hole Winners
Women
Jo MacKenzie with 102 Pts
Men
A Grade – Carl Dickins with 111 Pts
B Grade – Gary Dunkinson with 94 Pts
C Grade - Dennis Frost with 103 Pts
Corowa GC Cheap Tuesday, April 6
Winner with 40 Pts Andre Olivier
Runner-up with 39 Pts Aaron Jordan
Ball Rundown: Brad Burns, Michael Wrotny, Ken Walkinshaw 38 Pts, Anthony Townsing, John O’Neill 36 Pts.
NTP 4th John Black
NTP 21st Gary Chappell
Corowa GC Women’s Wangamong Shield Rd 2 Wednesday, April 7
Winner ocb with a 95/74 Vera Mason
Runner-up with a 85/74 Ann Harris
Third with a 83/74 Selina Barkley
Monthly Medal – Playoff on Wednesday 14th of April between Vera Mason, Ann Harris and Selina Barkley
Ball Rundown: Marg Tobin 77, Louise Holden, Florence Hudson 78, Marlene Stuart 79
NTP 4th Jan Mills
NTP 21st Jan Mills
NTP 27th Gail Law
Corowa GC Medley Beat the Pro Stableford Thursday, April 8
Winner with 39 Pts Rod Green
Runner-up with 38 Pts Jason Cawthray
Third ocb with 37 Pts Terry Hinch
Forth with 37 Pts Darren Cogger
Fifth ocb with 36 Pts John Hagger
Sixth with 36 Pts Alf ArthurBall Rundown: Brett Cuthbert, Brian Howard, Rob Webster, Andrew Scott 35 Pts, Peter Tait, John Henneman, Bobby Parr, Len Reynoldson Jnr, Bill Black, Don Stuart 34 Pts.
NTP 2nd shot on 23 Luke Porritt
NTP 4th – Sam Bakes
NTP 21st – Andrew Scott
Chomley-Davidson Bowel Friday 9 April 21
A Grade winner Anne Harris with 39 Pts
Runner-up Jan Mills with 36 Pts
B Grade winner Margaret Price with 42 Pts
Runner-up Coral Ward with 39 Pts ocb
C Grade winner Joy Knight with 42 Pts
Runner-up Jo MacKenzie with 41 Pts.
NTP A Grade 21st Dot Brodie
NTP B Grade 4th Sylvia Spring
NTP C Grade 27th Josie Fitzsimons
NTP Open 27th Susan Kinloch
A Grade Longest Drive Selina Barkley
B Grade Longest Drive Glenda Marshall
C Grade Longest Drive Julie Sleigh
The Bowl was won by Corowa Team 1 consisting of Anne Harris, Jan Mills, Marg Tobin and Bernie McLean with a score of 118 Pts
Corowa GC Results Saturday, April 10
Women’s Stableford
Winner with 236 Pts Jacque Lawler
Runner-up with 32 Pts ocb Vera Mason
Ball Rundown: Jan Mills 32 pts.
Men’s Monthly Medal
A Grade Winner with Nett 70 David Eldridge
A Grade Runner-up with 72 Trent Vonarx
A Grade Scratch with 74 Trent Vonarx
B Grade Winner with Nett 68 David Anderson
B Grade Runner-up with 71 Geoff Boyd
B Grade Scratch with 82 David Anderson
C Grade Winner ocb with Nett 68 Ryan Gale
C Grade Runner-up with 68 Allen Wood
C Grade Scratch with 89 Allen Wood
Monthly Medal Playoff between David Anderson, Ryan Gale and Allen Wood
Ball Rundown: Ken Bouchaud 71, Neil Caulfield 72, Brian Chandler, John Taylor, Ben Playford, Brett Cuthbert, Lawrence Perks, Denis Sandral 73, Terry Johnstone, Brad MacPherson, Greg Eales 74, Andrew Scott, Sonny McKenzie, Tanumafili Nuu, Garry Zabenko, Dylan Hanley, Ian Rich 75.
NTP 4th William Eldridge – Hole in One
NTP 21st Derek Agnew
NTP 2nd shot 23rd Ryan Gale
Rutherglen Golf Club
Club results for last week:
Mixed 18-hole Stableford, Wednesday, April 7
K Dean 35, G Goodear 32, D Whelan 30
Chook Run, April 9
I Grimes 18, G Curtis 18, L Thatcher 18, N Dunstan 17
Pennant Results Sunday, April 11
Rutherglen 3 - Benalla 2
I Grimes Won 4/3
D Whelan Lost 1/3
F Baring Won 5/3
G Stefanides Won 5/3
Default Lost 10/8
Monthly Medal Sunday, April 11
Winner – L Murray 68, G Goodwin 71, F Parker 75,
L Whyte 77
Congratulations to Joy Knight who won C Grade Corowa Golf Club Chomley Davidson Bowl!
Events this week
Wednesday 14/4/21 – Mixed Stableford 18 holes
12-12.30 hit off
Friday 16/4/21 – Chook Run. Presentation at 6pm
Sunday 18/4/21 Par 3 event 18 holes.
12-12.30 hit off because of Pennant at Rutherglen.