Corowa Golf
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Monday 21 October
Ladies Niners
Winner – Sandra Maloney
Runner up – Maree Seymour and Heather Forrest
NTP – Liz Wilson
Monday 28 October
Ladies Niners
Winner – Heather Forest
Runner up – Rita Taylor
Best putter – Maree Glen with 17
The weather is warming up so we will be looking at an earlier start in the near future. Remember to slap on the sunscreen and start slapping those ubiquitous flies.
Tuesday 29 October
Golden oldies
Winner – George Iwanuik 14 pts
Runner up – Rick Jamieson 11 pts
Ball winner – Neil Washusan
NTP – Rick Jamieson (A grade), Dave Williams (B grade).
Wednesday 30 October
Ladies comp
A Grade Winner – Marg Playford 30 pts
Runner up – Marg Tobin 35 pts
B Grade winner –Tessa Merritt 38 pts
Runner up – Jutta Wheatley 36 pts
Ball rundown – Ann Nicol, Deb Eason 34, Trish Lethbridge 33, Louise Sargood, Sandra Lewis 32 pts.
NTP – Trish Lethbridge (A grade), Anne McNamara (C grade)
Sunday 3 November
Mens Stableford
Today’s Stableford competition was a small field with some players not finishing due to the inclement weather.
Winner – Peter Filliponi 40 pts
Ball Rundown – Scott Thomson 36 pts
NTP – Peter Filliponi (4th), Craig Scown (27th).
Howlong Golf
Monday 28 October
Vets Mens Stableford
A grade winner – R Reid 39 pts
Runner up – L Kelly 38 pts
Place getters – R Forrest 36, R Feltrin 36, M Hibberson 34, R Laidlaw 34, I Williams 33 pts.
B grade winner – P Walsh 42 pts
Runner up – L Pilfoot 39 pts
Place getters – P Iffland 38, G Gould 37, D Twiss 35, D Barnett 35, D Nothrop 34 pts.
NTP – R Feltrin (2nd), P Walsh (5th), M Hibberson (8th).
Vets Ladies Stableford
Winner – C Richardson 40 pts
Runner up – B Pilfoot 39 pts
Place getters – M Mathews 38, S Harris 37, V Cross 34, J Trevethan 33, D Reitenbach 32 pts.
NTP – G Goodman (2nd), R Stevens (5th), M Seddon (8th).
Tuesday 29 October
Mens Stableford
A grade winner – I Williams 42 pts
Runner up –W Hannan 41 pts
Place getters – M Walter 37, R Mathews 36, K Gray 35, J Russell 34, M Tobin 34, P Donovan 34, L Porritt 34, M Storck 33, N Horsfall 33 pts.
B grade winner – B Iverach 36
Runner up – B Watson 35, K Rampling 35, W Reitenbach 33, T Jelbart 33, B Pearce 32, K Argent 31, T Larkins 30, I Bain 30, R Outen 29, D EasticK 29 pts.
C grade winner – P Smith 42 pts
Runner up – S Ash 40 pts
Place getters – B Washington 39, D Anthony 38, R Richardson 37, J Stevens 35, I Rough 35, C Land 35, A Mathews 35, P Packham 34, D Charles 34 pts.
Nearest Pin – G Sawyer (2nd), R Richardson (5th), S Rohrich (8th), S Rohrich (18th).
Ladies Stableford
Winner – M Mathews 33 pts
Runner up – H Hockley 30 pts
Third – G Frichot 27 pts
Wednesday 30 October
Ladies Stableford
A grade winner – J Rogers 36 pts
Runner up – L Iffland 36 pts
Place getters – S Eisenhauer 35, J Stephens 35 pts.
B grade winner – D Reitenbach 44 pts
Runner up – K Mills 38 pts
Place getters – G Mccarthy 38, J Sutherland 37, E Coxon 36, M Ursu 36, P Boswell 35, V Cross 35 pts.
NTP – P Boswell (5th), H Mccallum (8th), J Sutherland (13th).
Ladies 9 hole Stableford
Winner – C Ericson 19 pts
Runner up – F Young 18 pts
Friday 1 November
Medley Stableford
Winner – N Horsfall 38 pts
Runner up – J Fenton 38 pts
Place getters – G Stevenson 36, I Livingstone 35, D Jefferson 34, J Aitken 34 pts.
NTP – J Akermanis (18th).
Saturday 2 November
Mens Stableford
A grade winner – M Kenna 40 pts
Runner up – W Reitenbach 39 pts
Place getters – C Clark 39, W Degering 39, D Stevens 37, M Storck 36, S Proctor 36, T Grubisa 36 pts.
B Grade – R Martin 44 pts
Runner up – D Johnson 42 pts
Place getters – P Brake 41, G Male 41, M Anderson 40, D Kiervan 39, J Rohrlach 39, W Beddoes 39, P Allen 39, R Richardson 38, P Packham 38, T Mildren 37, R Altman 37, K Argent 37, B Iverach 37, A Neilson 36 pts.
Eagle –J Payne
NTP – M Sarau (2nd), R Barwick (5th), W Degering (8th), C Copeland (18th).
Ladies Stableford
A grade winner – L Iffland 37 pts
Runner up – G Goodman 34 pts
Place getters – R Wright 34, W Day 34, J Kingshott 34 pts.
B grade winner – J Fah 38 pts
Runner up – H Embleton 38 pts
Place getters – J Tidy 37, V Walsh 36, R Stevens 35, K Mills 34 pts.
NTP – W Day (5th).
Sunday 3 November
Mens Stableford
A grade winner – R Twisk 40 pts
Runner up – S Ridley 38 pts
Place getters – R Aalbers 37, D Smith 36, S Gray 36, A Locke 36, P Baker 36 pts.
B grade winner – N Chapman 42 pts
Runner up – A Mathews 41 pts
Place getters – D Star 39, D Anthony 38, P Murphy 36, M Sarau 36, D Murphy 36 pts.
NTP – S James (2nd), N Chapman (5th), D Murphy (8th), H Mathews (18th).
Ladies Stableford
Winner – M Preston 39 pts
Runner up – I Bettonvil 36 pts
Place getters – B Allison 36, H Barwick 35 pts.