MDGA Grass Green Championships, Sunday, June 27
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Scratch winner Travis Merritt with a 27-hole total of 108
Runner-up with 111 Kerrod Tuckett
A Grade Nett winner with 109 Richard Alexander
Runner-up c/b with 110 David Slade
Third also with 110 Steve Carrick
B Grade
Winner with 56 Pts Clayton Scott
Runner-up with 55 Pts Brad Glare
Third with 54 Pts Steve Coonan
C Grade
Winner with 55 Pts Gerard Ormond
Runner-up with 51 Pts Shannon Smith
Third with 48 Pts Daniel Edwards
Ball Rundown: Sam O’Neill, Craig Scammell, Sam Bakes, Taylor Schultz, Phill Dunning, Steve Piddington, Ryan Gale, Phil Willcoxson, Terry Smith, Steve Kishire, Nathan Schneider, Daniel Huggard
NTP 4th Steve Piddington
NTP 18th Steve Carrick
NTP 2nd shot 23rd Nathan Schneider
Golden Oldies – Tuesday, June 29
Today’s winner with 12 Pts Dave Twiss
Runner-up with 9 Pts Rick Jamieson
Ball Winner – David Williams
Cheap Tuesday, June 29
Winner with 41 Pts Beau Davis
Runner-up c/b with 39 Pts Anthony Townsing
Third with 39 Pts Jesse Moloney
Fourth with 38 Pts Derek Beehan
Ball Rundown: James Gordon (no prize) 36 Pts, Geoff Boyd 35 Pts, Haydn James, Brian Scolyer 33 Pts
NTP 4th Beau Davis
NTP 27th Anthony Townsing
Corowa GC Women’s Stableford Wednesday, June 30
Winner 40 Pts Marg Playford
2nd with 36 Pts Maureen Jeeves
3rd with 34 Pts Bernie McLean
4th also with 34 Pts Florence Hudson
Ball Rundown: Marlene Stuart, Margaret Beel 33 Pts, Gay Richards 32 Pts, Selina Barkley 31 Pts.
NTP 2nd shot 21st 30-54 Ann Nicol
NTP 4th Bernie McLean
NTP 27th Bernie McLean
Corowa GC Thursday Medley Stableford, July 1
Winner with 41 Pts Taj Smith
Runner-up with 40 pts Beau Davis
Third with 39 Pts Darren Cogger
Fourth with 37 Pts Jedd Longmire
Fifth c/b with 36 Pts Peter McNamara
Sixth also with 36 Pts Ian Rich
Ball Rundown: Steve Cox 36 Pts, Oliver Nelson, Blake Keenes, Sam O’Neil, Nigel Creamer, Greg Baines 35 Pts, Ethan Sorensen, Bill Knott, Allen Wood, Len Reynoldson Jnr 34 Pts.
Best Junior Scratch Score Beau Davis with an 85.
NTP 4th Allen Wood
NTP 21st Brad Glare (Jackpot winner)
NTP 2nd shot 23rd Sam Bakes
NTP 27th Bob Ronnfeldt.
Beat the Pro 32 Pts.
Corowa GC Results Saturday, July 3 – Monthly Medal
Women
Scratch winner Jeanette Edwards 79
Nett winner Jeanette Edwards 73
Runner-up c/b Marlene Stuart 74
Third also with 74 Deb Eason
Monthly Medal Winner Jeanette Edwards Nett 73
Ball Rundown: Selina Barkley 75, Marg Tobin 77, Gay Richards 78
NTP 4th Jeanette Edwards
Men
A Grade Scratch Peter Glidden 74
A Grade Nett Steve Carrick 72
A Grade Nett Runner-up Peter Glidden 74
B Grade Scratch Brad Glare 83
B Grade Nett Brad Glare 72
B Grade Nett Runner-up c/b Geoff Boyd 74
C Grade Scratch Stephen Buhagiar 93
C Grade Nett Stephen Buhagiar 72
C Grade Nett Runner-up Juan Hernandez 73
Monthly Medal Winner: Playoff between Steve Carrick and Brad Glare
Monthly Medal Playoff winner for June - Dennis Sandral with a Nett 74
Ball Rundown: Terry Davidson, Dennis Sandral, Xavier Gleeson 74, Rohan Sorensen, Kieran Jones, Jack Parker 75Brett Baring, Gary Chappell, Gary Davie, Craig Matthews, Ross Lyndon 76, David Holmes, Andrew Coburn, Kieran MacNamara 77
NTP 4th David Matthews
NTP 21st Kieran MacNamara
NTP 27th Peter Glidden
NTP 2nd shot on 9th Steve Carrick
Ladies Niners
FIRST: Jenny Horn NET 59
NTP: Deb Richards
Only a field of five today as many are gallivanting and enjoying the sunshine somewhere north of here.
Pretty wet on the ground these days so dig out the “Wellies” and join us for a hit!
Results for last week:
Chook Run – 9 Hole Stableford – Friday, July 2
L. Thatcher 20, N. Monahan 19, C. Fursdon 19, J. Knight 18.
Men’s Monthly Medal and 18-hole Stableford- Sunday, July 4
P. Trimble 42 (Monthly Medal winner), G. Hennessy 37 (Runner up),
N. Thomas 37, N. Collins 36, L. Whyte 36, B. Baring 35.
This weeks’ events:
Wednesday July 7
Mixed 18 hole Stableford 12-12.30 hit off
Friday, July 9
9 Hole Chook Run followed by Presentations at 6pm.
Sunday, July 11
50th Annual Cowbell Challenge at Howlong.
Mens & Ladies Stableford. 8.30am to 9.00am Shotgun start.
Let’s try and beat the home team!