Corowa Golf
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Monday 5 August
Lady Niners
Winner – Sandra Maloney.
Runner up – Lesley New.
Best putter – Lesley New.
Well done Sandra and welcome back.
No airies and no double figures after a long absence.
Congrats also to Lesley with her double header.
It was a beautiful day with no rain like the past Monday which brought 3 brave souls out to dodge the raindrops.
Maree had a good game in the Sunday Ambrose comp, a good introduction to 18 holes and good fun.
Wednesday 7 August
Ladies Monthly Medal
18 ladies played for the August Monthly Medal in dreary conditions.
Winner – Kelli Cunningham 73 net c/b.
Runner up – Deb Eason 73 net.
Gross winner – Deb Eason 83.
Ball winners – Ann Nicol 75, Louise Holden 76, Selina Barkley 77.
NTP’s – Trish Lethbridge, Marg Playford and Tessa Merritt.
Kelli and Deb will have a play off for the monthly medal.
Saturday 10 August
Ladies Stableford
Winner – Carolyn Bailey 41 pts.
Runner up – Kirsty Grenfell 34 pts.
Ball winners – Roslyn Black 33 pts, Jeannette Aylward 31 pts, Louise Holden 29 pts, Melinda Reddacliff (Carbrook GC) 24 pts.
NTP – Roslyn Black 4th.
Men’s Stableford
A grade winner – Phillip Dunning 37 pts.
B grade winner – David Anderson 35 pts.
C grade winner – John Kostiw 34 pts.
Ball winners – Sean Arnott 35 pts, Wayne Miller, Darren Hughes 34 pts, Matthew Goodall, Bernard Playford, Phillip Densten, Doug Ward, Neville Tait, Geoff Boyd 33 pts, Keith Allsopp 32 pts.
NTP’s (4th) – A grade – Craig Scown, B grade – Sonny McKenzie, C grade – Graeme Pickett, Jason Akermanis 27th.
Well done to everyone who played in trying conditions and special thanks to or visitors from Curlewis, Howlong, Yarrawonga, Lara, Rutherglen and Medway.
Sunday 11 August
4BBB Par
Another cold day greeted all players in the second round of the playoff month.
Todays event, men’s and ladies 4BBB par was sponsored by Kilara Group.
Ladies Results
Winners – Gail Law and Margaret Playford +7.
Runners up – Heather Briggs and Kirsty Grenfell +5.
Third – Florence Hudson and Louise Holden +4.
Ball winners – Jeannette Aylward and Trish Lethbridge +3, Kelli Cunningham and Sue Patton +2.
A wonderful second shot for an eagle on the 22nd hole by Sue Patton.
Men’s Results
Winners – Geoff Nicholls and Allen Wood +8.
Runners up – Darren Hughes and Graham Steed + 7 c/b.
Third – John Law and Brad Glare +7/
Ball winners – Wayne Miller and Paul Merritt +6, Mark Cook and Dennis Sandral +6, Les Payne and Doug Ward +6, Phil Dunning and Sam O’Neill +6.
Third round next week is an American Foursomes.
See you all there.
Howlong Golf
Monday 5 August
Men’s Howlong Vets – Stableford
A grade winner – Derek Goodman 36 pts c/b.
A grade r/up – Michael Hibberson 36 pts.
B grade winner – David Horton 38 pts.
B grade r/up – David Charles 37 pts.
Place getters – Richard Murray 37 pts, Tom Johnson, Les Pilfoot, David Twiss 35 pts, Peter Iffland, John Arthur, Tom Bennett 34 pts.
NTP’s – John Arthur 2nd, John Gibbs 5th, David Twiss 8th.
Ladies Howlong Vets – Stableford
A grade winner – Lee Nothrop 36 pts.
A grade r/up – Gill Goodman 35 pts.
Place getter – Angela Lee 35 pts.
NTP’s – Lee Nothrop 5th, Lorraine Horton 8th.
Tuesday 6 August
Men’s Stableford
A grade winner – Mal Walter 36 pts c/b.
A grade r/up – Bruno Mlinaric 36 pts.
B grade winner – Bill McKenzie 38 pts.
B grade r/up – Reginald Outen 37 pts.
C grade winner – David Horton 38 pts c/b.
C grade r/up – Dev Knighton 38 pts.
Place getters – Graham Clarke, Laurie Kaviers 37 pts, Josh Yabsley, Shane Rohrich 36 pts, Bob Blundell, Andrew Clelland, Martin Tobin, Shayne Vogel, Chris Hansen 35 pts, John Van Nispen, Colin Stein 34 pts, Phil Gibbins, Peter Donovan, David Morrison, Joshua Carr, Chris Palmer, Steve Ash, Greg O’Brien, Robert Griffith, Edward Wornes, John Whittle 33 pts.
NTP’s – Ryan Withers 2nd, Neville Brown 5th, Shayne Vogel 8th, Ryan Withers 18th.
Ladies Stableford
A grade winner – Kaye Bingham 29 pts c/b.
A grade r/up – Karie Lowe 29 pts.
Place getter – Jean Hansen 28 pts.
Wednesday 7 August
Ladies Stroke
A grade winner – Nola Carmosin 71.
A grade r/up – Janice Trethewey 75.
B grade winner – Maralyn Seddon 70.
B grade r/up – Shandell Eastwood 78.
Place getters – Kate Daly, Judy Stephens, Fay Barnes 76, Glenda Hoskin, Angela Lee 77, Diane I’Anson, Gail Krause 78.
NTP’s – Gail O’Halloran 2nd, Shandell Eastwood 5th, Colleen O’Keefe 8th, Beverley Coughlan 13th.
9 hole Stableford
Winner – Alice Rasmussen 20 pts.
Place getters – Gail Arthur 18 pts, Frances Young 16 pts.
Thursday 8 August
Men’s Silvercolts Stableford
A grade winner – Bruce Bengough 37 pts.
A grade r/up – Henry Hopkins 36 pts.
B grade winner – Mick Hynes 38 pt.
B grade r/up – Dale Barnett 36 pts.
Place getters – Peter Redhead, Tex Smith, Mick Kenna, martin Tobin, Ian Rough 36 pts, John Gibbs, Michael Hibberson 35 pts, Chris Palmer, Philip Cummings 34 pts.
NTP’s – Peter Revell 2nd, Andrew Locke 5th, Tex Smith 8th, Neville Brown 18th.
Friday 9 August
18 hole Medley Stableford
Winner – Scott Turner 31 pts c/b.
Runners up – Jason Wells 31 pts.
Place getter – Michael Castle 30 pts.
Saturday 10 August
Men’s 4BBB Stableford
Winners – Ron Newman and David Stevens 46 pts.
Runners up – Jason Wells and Scott Turner 45 pts c/b.
Third – Craig Royle and Steve Martin 45 pts.
Fourth – Marc Storck and Ross martin 43 pts.
Place getters – Neville Batt and Tony Davis 43 pts, Ian Charles and Brent Kahle, Mal Walter and Ian Bain, Michael Hedger and Aaron Baker 42 pts, Wayne Hannan and Andrew Neilson, Les Pilfoot and Peter Iffland, Wenden Reitenbach and Nathan, Mathew Porter and Peter Stevens 41 pts, Wazza Norton and Martin Tobin 40 pts.
Eagle – Scott Turner 1st.
NTP’s – Peter Iffland 2nd, Stan Ridley 5th, Wendel Reitenbach 8th, Trevor Schroeter 18th.
Ladies Stableford
A grade winner – Di Tyrell-Miller 35 pts.
A grade r/up – Beverley Pilfoot 33 pts.
Place getter – Helen Embleton 32 pts.
Sunday 11 August
Men’s Stableford
A grade winner – Rod Petty 38 pts.
A grade r/up – Wayne Hannan 37 pts.
Place getters – Jeff Cashman, Cliff Harmer 36 pts, Brendan Watson 35 pts, Craig Barton 33 pts.
NTP’s – Stuart James 2nd, Cliff Harmer 5th, Andrew Neilson 8th, Craig Barton 18th.
Ladies Stableford
A grade winner – Shandell Eastwood 39 pts.
A grade r/up – Amanda Arnot 36 pts.
Place getter – Gill Goodman 32 pts.
NTP – Amanda Arnot 5th.
Veterans Golf
Corowa Murray River Veteran Golfers played in excellent conditions on Monday 12 August which was a relief after a cold and blustery weekend.
Mens A grade winner was John Arthur with 35 stableford points on countback from Anthony Jelbart
Mens B grade winner was Alan Nicol with 36 points on countback from Peter Nolan.
Womens winner was Kaye Redhead with 27 points.
NTP on 4th Neil Washusan.
NTP 27th Dave Twiss.
Ball countdown winners were Rick Jamieson, Geoff Lawrence, Brian Scolyer, Stanley Smith, Peter Redhead, Chris Palmer, Brian Hone, Keith Allsopp and Bruce Ritchie.
Raffle winners were 1st Peter Nolan, 2nd Lindsay Steer, 3rd Tom Bennett.
Kevin White Memorial Trophy winner was Geoff Lawrence with an aggregate score of 73 points.
Corowa Veterans are playing an Inter club Challenge at Culcairn Golf Club on Monday 26th August those players wanting to play please register with Geoff Lawrence 0447444172 or glawrence2646@gmail.com