Men’s and Women’s Corowa Cup – Sunday, June 19
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Women
Winner’s with 36 Pts Heather Briggs
Runner-up with 28 Pts Marg Bradford
Ball Rundown: Jo McKenzie, Jacque Lawler 25
NTP 12th Kelli Cunningham
Men
A Grade
Gross winner with 71 Quinton Cooke
Runner-up with 72 Kyle Tuckett
Nett winner c/b with 70 Travis Merritt
Runner-up also with 70 Daniel Lee
Ball Rundown: Ethan Bell 71, Simon Mason, Danial Huggard 72
B Grade
Winner c/b with 39 Pts Phill Dunning
Runner-up with 39 Pts Dennis Sandral
C Grade
Winner with 41 Pts Sam Widdop
Runner-up with 39 Pts Steve Piddington
Ball Rundown: Sonny McKenzie 39, Rob Williams, Ash Paech, John Taylor, Marty Cunningham, Declan Griffin, Eoin Devenney 37, Steve Graham, Gary Patterson 36
NTP 12th Brett Mayor
NTP 18th Roger Humphris
Winners with 76 Pts Carl Dickins and Oliver Struve
Runner-up with 73 Pts Sean Collins and William Kifoto
Third with 71 Pts Liam Whyte and David Whyte
Fourth c/b with 70 Pts Heath Aston and Phill Dunning
Balls: Tony Bourke and Brendan Armstrong with 70 Pts
NTP 18th Nathan Anic
NTP 2nd shot 23rd William Kifoto
NTP 27th Mark Chappell
Corowa Veterans Golf Monday, June 20
A Grade winner with 40 Pts Lindsay Steer
Runner-up with 38 Pts Ken MillerB Grade winner with 38 Pts Steve Jones
Runner-up with 32 Pts Tom Bennett
Ball Rundown: Rick Jamieson, John Arthur 36 Pts
NTP 4th Lindsay Steer
NTP 27th Neville Lowe
Golden Oldies Tuesday, June 21
Winner c/b with 8 Pts Robert Packer
Runner-up also with 8 Pts Geoff Lawrence
NTP John Batten
Ball winner: Rick Jamieson
Women’s Stableford, Wednesday June 22
Winner with 38 Pts Louise Holden
Runner-up with 34 Pts Marg Tobin
NTP 4th 2nd shot 30-54 Marjorie Dykes
NTP 2nd shot 9th Louise Holden
NTP 18th Louise Holden
Pro Comp Stableford Thursday, June 23
Winner with 40 Pts Tim Patton
Runner-up with 37 Pts Greg Allan (No Prize)
Third with 37 Pts Michael Doolan
Fourth with 37 Pts Marty Cunningham
Fifth with 36 Pts Ian Mills
Ball Rundown: Ben Newton, Graham Loughnan, Neville Tait 36 Blair Farley 35, Ethan Bell, Shane Rohrich 34
NTP 4th Steve Carrick
NTP 2nd Shot 9th Tim Patton
NTP 18th Guy Rowe
Men’s and Women’s Events Saturday, June 25
Women (Rd 3)
Winner +1 Denise Doolan
Runner-up with – 1 Deb Eason
Ball Rundown: Selina Barkley, Marlene Stuart -2
NTP 12th Deb Eason
Men
A Grade winner with +3 Carl Dickins
B Grade winner c/b with +4 Phil Turner Wayne Taylor
C Grade winner with +1 Joseph Portter
Ball Rundown: Peter Whyte +4, Wayne Taylor, Andrew Tatterson, David Anderson, Ross Lyndon +2, Laurie Atwell, Neil Caulfield, Kieran Jones +1, Ben Playford, Peter Giudice, Neville Tait, Joe Lackner, Garry Zabenko 0, Nicholas Shelley -1
NTP 2nd shot 23rd Jack Reid
NTP 12th Phill Dunning
NTP 18th Neville King
news